- Reklama -hobby

Po odchodu dospělých dětí z domu prošla prvorepubliková vila působivou rekonstrukcí

spot_img

Vila nedaleko města Hradec Králové, která byla postavena v roce 1932, podstoupila již několik proměn. První přestavba v roce 1999 vedla k otevření zubní ordinace s čekárnou v přízemí domu tak, aby v ostatní části mohla pohodlně bydlet pětičlenná rodina. V roce 2009, díky dalším změnám, vznikla v podkroví ložnice a dětský pokoj, zároveň byla opravena fasáda domu. A to pořád není všechno.

Přeměny a rekonstrukce vily v letech 2019 až 2020 mělo pod palcem studio – Studio X, konkrétně designérka Kateřina Horská. Jak vypadá vila po poslední přeměně? Mnoho rodin mění zařízení nebo rekonstruuje domy a byty, když z hnízda vyletí děti. Poslední rekonstrukce vily z první republiky měla podobný motiv.

V konečném důsledku se však proměnil celý interiér a atmosféra v něm. Po odchodu dospělých dětí byla v horním patře vybudována nová koupelna. Z dětských pokojů se staly pokoje pro hosty se šatnou. Zároveň byl kompletně změněn interiér ostatních místností, včetně nábytku, osvětlení, dlažby a omalovánky.

Prvorepubliková vila s pestrou zahradou
Obklad terasy a schodiště do zahrady je nový. Zdroj: Studio X

I po letech jako na návštěvě? Určitě ne!
Již při prvním pohledu na přeměnu jednotlivých místností z prostoru vyzařuje klid a pohoda. Přeměna interiéru této historické vily je jasným důkazem toho, co si Studio X předsevzalo jako vlastní motto: „Naší snahou není vytvořit na první pohled úchvatný interiér, ve kterém si budete i po letech připadat jako na návštěvě, ale takový interiér, ve kterém se budete cítit pohodlně, útulně a kam se budete těšit. Takový interiér, kde bude mít každý svůj koutek, ale kde bude i místo pro společné posezení.“

Útulnost, vlídnost, minimalistické i původní prvky
Autorka přeměny Kateřina Horská konkrétně k přeměně ve vile, ke které se stále ráda vrací, doplňuje: „Celkově jsem se snažila vnést do interiéru útulnost a doplnit tak vlídnost, která mě v domě přivítala. Při každé realizaci ctím daný prostor, jeho původ a charakter.

Útulný a domácky otevřený prostor jídelny a kuchyně

Je pro mě důležité, aby se klient v hotovém interiéru cítil jako doma a ne jako na návštěvě. V tomto domě je spousta zajímavých detailů a původních kousků nábytku, které jsem s radostí zachovala, případně lehce osvěžila (například změnou barvy).

Celou realizaci jsem zakončila dekorem, výběrem polštářů, textilií, povlečení, ručníků, nádobí, svíček a doplňků. Potom jsme společně s paní majitelkou věšeli rodinné fotky v chodbě a na schodišti. Důvěra ze strany klienta byla velká a já si toho velmi vážím.“

Co se zachovalo z původního stavu a co je ve vile nového?
Přeměny se dotkly prakticky všech prostor, někde byly větší, jinde menší. Začněme v přízemí. Vstupní část se dočkala nové matné dlažby ve stylu stromečkové pokládky, původní schodiště bylo renovováno a natřeno nově. Kromě malovky stěn přízemí dostalo nové osvětlení, přibyla síňová stěna. Atmosféru harmonizuje sisalový běhoun. Komplet nová je koupelna. Kuchyň, jídelní část, obývací pokoj se těší ze změny obkladu zástěny kuchyňské linky, z nového jídelního stolu z masivního dubu a ikonických židlí DKW firmy Vitra.

Původní dřevěná podlaha, pohodlné sezení, stará komoda
Původní dřevěná podlaha byla zbroušená a nalakovaná – šmrnc jí pak dodalo nové bílé lištování. V obývací části jsou bílé knihovny s detailem dubové spodní police. Tmavě zelenou sedačku se vzorem rybí kosti doplňují stolky od firmy Ton. Zajímavý kontrast vytváří vlněný tkaný žíhaný koberec, který má neobvykle třásně na delších stranách. V rohu obývacího pokoje se nachází moderní ušák v medové barvě se zeleným kovovým stolkem.

Původní obrazy a staré rodinné fotky doplňují nové grafiky Jiřího Samka. Původní komoda byla s velkou úctou ponechána na svém místě a doplněna o éterickou skleněnou lampu. Celý obývací pokoj, jídelní a kuchyňskou část prolíná jemná černá linie v podobě kreseb na obkladu kuchyňské linky, drátěných židlí, stolků v obývací části a nástěnné lampy.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora