- Reklama -hobby

Jak vybrat rostlinám správnou velikost květináče

spot_img

Různé rostliny mají odlišné požadavky na velikost nádoby, ve které je budeme pěstovat. Záleží na velikosti a směru růstu jejich kořenů. Není vždy snadné určit, jak velký květináč budeme potřebovat, protože mnohé mladé sazenice mají na začátku stejnou velikost, ale po dozrání se potřebami půdy a velikosti květináče značně liší. Jak vybrat správnou velikost nádoby s ohledem na druh rostliny, kterou plánujete pěstovat?

Co je třeba vědět o velikosti květináčů?

Velikosti nádob na pěstování rostlin nejsou standardizovány a často používají různé typy měření.
Asi nejpřesnější je měření množství suché půdy, která se do nich vejde. Obecně se snažte, aby nádoba byla vždy tak hluboká jako široká. Kořeny budou mít více prostoru. K pěstování zeleniny je vždy lepší vyjmout větší nádobu než menší, aby měla přístup k většímu množství půdy, živin a vody. Kontejnery, které obsahují méně než 8 litrů půdy, se pro pěstování zralé zeleniny nedoporučují, ale k předpěstování jsou vhodné.

Extra malý květináč

Nádoba této velikosti pojme přibližně 8 litrů půdy nebo ještě méně. Odpovídá květináči o průměru 20 centimetrů. Je vhodná k pěstování bylinek a některých druhů zeleniny: šalvěj, rozmarýn, tymián, řeřicha, kapusta, zelená cibulka, bazalka, ředkvičky, salát, mangold, rukola, měsíček.

Praktický květináč, který ukrývá skříňku na zahradní hadici
Malý květináč

Do malého květináče se vejde 12 litrů suché půdy (květináč o průměru 25 centimetrů).
V takto velkých nádobách dobře rostou: kedluben, mrkev, řepa, jahody, kopr, koriandr, celer.

Středně velký květináč

Středně velká nádoba na pěstování má objem 20 litrů půdy. Této velikosti odpovídá například květináč o průměru 30 centimetrů. Je vhodný k pěstování těchto rostlin: fazole, brokolice, zelí, citrónová tráva, okra, brambory, okurky, lilek, paprika, zázvor, kurkuma.

Velký květináč

O velké nádobě na pěstování hovoříme tehdy, když se do ní vejde 40 litrů půdy nebo má průměr 40 centimetrů s náležitou hloubkou. Takto velké nádoby jsou ideální pro pěstování sladkých brambor a rajčat.

Extra velký květináč

Do extra velkého kontejneru na pěstování se vejde až 80 litrů půdy (květináč o průměru 45 a více centimetrů). Je ideální pro pěstování trpasličích citrusových stromů a fíkovníků.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora