- Reklama -hobby

Pozor na tyto invazní druhy! 5 populárních rostlin, které se nevyplatí pěstovat, i když jsou krásné

spot_img

Některé rostliny, keře či stromy jsou na pohled velmi působivé, dokonce nejsou ani náročné na péči. Avšak některé z nich vás mohou nepříjemně překvapit. Teprve když je vysadíte, zjistíte, že máte problém. Začnou nekontrolovatelně růst, invazivně vytlačují jiné rostlinstvo nebo nebodaj přitahují škůdce, kteří vám zničí oblíbené květiny či úrodu. Z ekologického hlediska invazní druhy rostlin obvykle nepřitahují ani prospěšný hmyz nebo ptáků.

Zkušení zahradníci tvrdí, že mnozí běžní zahrádkáři si při výběru rostlin vůbec neuvědomují, že se jedná o druhy, které jsou invazivní nebo tento fakt bagatelizují. Myslí si, že oni s tím problém mít nebudou. Bohužel opak je pravdou, a proto je na místě ještě před výběrem nových stromů nebo keřů provést průzkum a do výběru zapojit i toto kritérium, nejen nároky na pěstování či estetiku.

S jakými rostlinami je třeba zacházet opatrně?

Speciálně upozorňujeme na výběr těchto moderních a efektních keřů a stromů:

Okrasná hruška nebo Hruška Calleryova se používá k lemování ulic, chodníků, cestiček. Především kultivar ‚Bradford‘ je považován za mimořádně invazivní. Kromě toho, že se lehce rozrůstá, tato populární odrůda stromů trpí strukturálními problémy. V průběhu času strom zeslábne, rozpadá se a je obzvláště náchylný k poškození vichřicemi.

Pokud hledáte alternativu, vyzkoušejte raději oskorušu nebo muchovník. Kvetou přibližně ve stejnou dobu a produkují jedlé ovoce. V konečném důsledku přitáhnou do vaší zahrady více pomocníků.

Dráč Thunbergův / Berberis Thunbergii

Dráč je oblíbený díky výrazným červeným lístkům, které bývají lemovány žlutou nebo světle zelenou barvou. Pochází z Japonska, pěstuje se však již po celém světě. V čem je problémový? Tyto keře mají tendenci ukrývat celé populace klíšťat. Rostlina je hustá, trnitá a křovitá, takže poskytuje také skvělý úkryt pro hlodavce, které jsou hlavním šiřitelem chorob. Atraktivní alternativa? Zasaďte raději keře borůvek.

Tato liánovitá rostlina s červeno-oranžovými bobulovými plody okouzlí svou krásou zejména na podzim. Ovšem má to háček – podzim je schopen proplétat se mezi jiné rostliny, dokonce i stromy. Roste velmi rychle a v zahradě může udělat velké škody. Pokud hledáte plazivou alternativní, vyzkoušejte Lonicera sempervirens nebo visterii.

Některé druhy kalin, jako například kalina lipová, které se říká také lipový šíp nebo kalina rozšířená pronikly do přírodního prostředí. Převyšují ostatní keře a snižují biodiverzitu, protože v přírodě nemají přirozené nepřátele, a tedy narušují rovnováhu. Existuje však několik původních odrůd kaliny, které jsou vhodnější pro pěstování na zahradě. Informujte se u prodejce. Některé kaliny mají také plody, které milují ptáky.

Velice oblíbená ozdobná tráva, která dodá zahradě či dvoru eleganci a vznešený rozměr. Méně pozitivní je, že se velmi lehce šíří a dostává se už i do přírodního prostředí. Lepší volbou pro domácí pěstování na zahradě či na dvoře je indiánská tráva Sorghastrum nutans nebo pampová tráva Cortaderia selloana.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora