- Reklama -hobby

Máte železitou vodu ve studni? Víme jak na to

spot_img

Zvýšený obsah železa se může vyskytnout ve vodě z vodovodníhu řadu, ale typický je zejména pro vrtané studny. Vysoký obsah železa ve vodě je pro zdraví problematický až sekundárně a to tím, že v takovém prostředí se snadno přemnoží bakterie. Vysoký obsah železa způsobuje poškození připojených zařízení, spotřebičů a je původcem zápachu a zákalu vody. Kolik je přesně ve vodě železitých sloučenin se dozvíme z rozboru vody. Ten je nezbytné udělat ve všech případech, kdy se nám kvalita vody nějak nepozdává.

Formy a obsah železa ve vodě

Železo je prvek hojně zastoupený v zemské kůře. Ve vodě vyskytuje ve dvou formách − v trojmocné (okysličené) formě a dvojmocné (rozpuštěné) formě. Okysličená forma se usazuje jako rez a je charakteristická červenohnědým zbarvením. Rozpuštěná forma se usazuje jen po kontaktu vody se vzduchem. Tvoří žluté usazeniny na sanitárním zařízení. Vyhláška stanovuje maximální limit pro celkové množství železa v obou formách na 0,2 mg na 1 l vody.

Co způsobují vyšší koncentrace železa

V koupelně působí korozi sanitární techniky a bojlerů, železo je původcem také nevzhledných skvrn na prádle a tvoří mapy na smaltovaných a kovových plochách. Se zvýšeným obsahem železa jde ruku v ruce i zvýšená koncentrace manganu nebo sirovodíku. Železo a mangan způsobují technologické problémy – usazují se v potrubí, bojlerech a kotlích. Sloučeniny železa a další látky zejména při nízkém průtoku sedimentují a usazují se v rozvodech, tepelných výměnících a dalších konstrukčních prvcích zejména v rozvodech teplé užitkové vody.

Jak odstranit nadměrné koncentrace železa

Na trhu existuje široké spektrum úpraven vody, které tento problém řeší. S výběrem té správné poradí odborná firma.

Pokud se železo ve vodě vyskytuje v rozpustné formě, procesem oxidace se převede na formu nerozpustnou. Železitý zákal následně odstraníme vhodným filtrem.

Pro železitou vodu ve studních a vrtech se nejčastěji používá filtr se speciální filtrační směsí, která na sebe železo naváže. Výsledkem je voda čistá chutná. Oblíbené jsou např. filtry na železo AquaEmix.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora