Home Rady a Návody Nejčastější pojistné události na chalupách a domech v zimě a jak si s nimi poradit

Nejčastější pojistné události na chalupách a domech v zimě a jak si s nimi poradit

by No name
0 comments

V zimním období mohou ohrozit vaši chalupu nebo dům různě nežádoucí přírodní úkazy. Mezi nejčastěji patří kroupy, sníh či led.

Radí Štefan Fajnor, ředitel pro neživotní pojištění ve společnosti FinGO.sk, kterého jsme se zeptali na nejčastější příčiny poškození nemovitosti během zimy.

Jaké nejčastější pojistné události způsobují kroupy, sníh či led v zimě na nemovitostech – chatách a domech?

Časté pojistné škody v neobydlených nemovitostech jsou způsobeny potrhanými vodovodními trubkami a rozvody, pádem ledu a sněhu ze střechy nebo přebořením střechy pod tíhou sněhu. Nesmíme také zapomínat ani na častější požáry, protože v zimě se více topí a topné systémy jsou často v nevyhovujícím stavu, bez potřebných revizí a údržby.

Hovoříme-li vysloveně o rekreačních nemovitostech, co je třeba si před zimou zkontrolovat, resp. jak je „zazimovat“, aby nám například zamrzlá voda na chatě nepotrhala vodovodní trubky nebo nedošlo k jiným škodám v radiátorech, rozvodech a podobně?

Je pár opatření, které je dobré udělat, pokud chcete správně zazimovat vaši rekreační nemovitost. Jednou z nejdůležitějších věcí je zastavení přívodu vody. I malá prasklina v potrubí dokáže totiž v rekreační nemovitosti napáchat velké škody, a to nejen na samotném majetku. Výrazně se to může odrazit i na účtu za vodu. Rovněž je důležité se rozhodnout, zda budete během zimy svoji nemovitost temperovat, nebo úplně vypnete topení. Na tom závisí i míra vypuštění vody z potrubí, bojleru, záchodu a jiných systémů, které se během zimy nebudou používat. Také se doporučuje potrubí, ze kterých se nevypustila voda, obalit, aby v nich nezamrzla. Pokud plánujete během zimy zcela vypnout topné systémy, vypuštění vody musí být ještě důkladnější. Vhodné je na chatě nenechávat žádné jídlo, které by mohlo přilákat hlodavce.

Doporučujeme provést i celkovou kontrolu nemovitosti a především střechy, zda na ní není něco poškozeno, protože případná tíž sněhu by takové škody mohla zvětšit. Rovněž je třeba zaizolovat okna a dveře, aby byly odolnější proti propouštění chladu. A stejně jako u nemovitosti, kterou opouštíte jen na určitou dobu, je třeba myslet i na kvalitní zabezpečení proti zlodějům nebo vandalům. Čili nezapomeňte pořádně zavřít okna, zamknout dveře, použít dostupné ochranné systémy, mříže a bezpečnostní zámky. Pokud se v okolí nacházejí sousedé, domluvte se s nimi na občasné kontrole, zda je s vaší chalupou vše v pořádku.

Pokud bych před domem nebo chatou na svém pozemku neměl zametaný chodník, resp. by byl v zimě zamrzlý, a někdo by na něm uklouzl a utrpěl úraz, jaké pojištění by umělo krýt škodu a v jakých dalších situacích by pomohlo?

Zde je třeba rozlišovat, zda mluvíme o přilehlé stezce k nemovitosti, nebo již o vašem vlastním chodníku na pozemku. V roce 2018 se změnil zákon a majitelé nemovitostí již nemusí odklízet sníh z přilehlých chodníků, a tudíž ani nenesou odpovědnost za škody, které vzniknou v důsledku neodklízeného sněhu. Tato odpovědnost a odklízení chodníků se přesunuly na správce místních komunikací. Škody, které by byly způsobeny třetím osobám, například spadlým sněhem ze střechy nebo na pozemku, by se řešily pojištěním odpovědnosti. Může se jednat o pojištění odpovědnosti z držby dané nemovitosti nebo o občanskou odpovědnost. Každá pojistná událost je specifická a o tom, zda bude taková škoda proplacena pojišťovnou, rozhoduje mnoho faktorů.

Vyplacení pojistného plnění

Jak postupovat, aby nám pojišťovna vyplatila pojistné plnění při těchto „zimních“ pojistných událostech?

Hlavní předpoklad pro úspěšné plnění pojistné události je uzavření dobré pojistné smlouvy. I v tomto případě platí, že každý vlastník nemovitosti by měl mít uzavřeno pojištění nemovitosti, domácnosti i odpovědnosti a neměl by se spoléhat jen na základní balík pojištění. Dále není třeba zanedbávat své povinnosti, tedy starat se a udržovat svoji nemovitost v dobrém stavu, nezanedbat revize důležitých součástí stavby nebo spotřebičů a podobně. Když už nastane samotná pojistná událost, doporučujeme ji neprodleně a pravdivě nahlásit do pojišťovny. Pokud si nejste jisti, jak postupovat, můžete pojistnou událost nahlásit spolu s vaším finančním zprostředkovatelem.

Další články autora

Zanechat komentář

© PressMedia.net, Praha 4, Publikujeme PR články. Inzerci na webu zajišťuje PlacLa.