- Reklama -hobby

Jak využít potenciál malé zahrady a triky, jak ji opticky zvětšit

spot_img

Na první pohled nenabízejí malé a úzké zahrady velký prostor pro designování. Ale nemusí tomu tak být. Rozdělené na několik ploch a se správnou výsadbou mohou i malé zahrádky udělat velký dojem.

Původní okrajové části města bývají tvořeny rodinnými domy s nevelkými zahradami a často v nich převládá venkovský charakter. V zahradách je vidět ovocné stromy, vinná réva, travnaté plochy i zeleninové záhony. Změnou majitele domu se však často změní i jeho okolí. Z malé užitkové plochy se stávají okrasné zahrady s trávníkem a trvalkami. Přinášíme vám dvě varianty řešení malé zahrady u rodinného domu o rozměrech 20 × 12 metrů. Hlavním požadavkem majitelů bylo vytvoření většího skladu a zastřešeného pracovního altánku s otevřeným vstupem, který má sloužit ke zpracování úrody z nedalekého vinohradu, jakož i parkování kol a odkládání zahradního nářadí.

V malých zahradách je mnohem větší potenciál, než si myslíme.
Členové domácnosti se neuměli dohodnout na využívání zahrádky, protože neměli představu, jak by nová zahrada měla vypadat. Vznikla proto dvě řešení: užitková s ovocnými stromy a zvýšenými záhony a okrasná s dekorativními keři a trvalkami. Obě řešení využívají principy permakultury, jako víceúčelovost prvků či efektivní zacházení se zdroji. V návrzích se počítá s využitím dešťové vody i zahradního odpadu.

Okrasná zahrada vizualizace
Kruhový trávník slouží k relaxaci a opalování, ale zároveň propojuje všechny části zahrady bez nutnosti použít dlážděný chodník.
Řešení 1: Okrasná zahrada plná květin

První z řešení nabízí zahradu plnou převážně okrasných keřů a trvalek, které budou střídavě kvést téměř po celý rok. Keře časem překryjí oplocení a v zahradě vznikne příjemné místo k odpočinku.

  1. Zahradní domek s altánkem

Rozdělen je na tři stejně velké části. Vlevo je sklad vinařského nářadí a nádob sloužících ke zpracování hroznů. Tento sklad je otevřen a umožňuje pohodlné vynesení objemných předmětů do altánku uprostřed, kde se zpracovává úroda z vinohradu. Pravá část je určena ke skladování zahradního nářadí, sekačky a paliva.

  1. Staré cihly

Zděný sklad a plot ze starých cihel podpoří venkovský styl zahrady. Recyklací starých cihel můžete při stavbě i ušetřit, ale vězte, že práce s nimi je zdlouhavější než s přesnými novými tvárnicemi. Pozor na nevypálené cihly, které jsou mnohem citlivější na vlhkost. Každopádně i pálené cihly je dobré při použití v exteriéru ošetřit přípravkem proti nasákavosti.

  1. Kruhový trávník

Tvoří centrální část zahrady. Navzdory svým malým rozměrům působí velkoryse a dobře se udržuje. Propojuje všechny části zahrady bez nutnosti použít dlážděnou stezku. Správně založený a zdravý trávník zvládne občas i větší zátěž, takže není vždy nutné v zahradě vytvářet zpevněné plochy.

  1. Volně rostoucí živé ploty

Po obvodu zahrady jsou vysazeny větší kvetoucí keře. Působí přirozeně a vzdušně, při použití více druhů se větve navzájem proplétají. Kvetoucí druhy lákají do zahrady včely a motýly. Později, když se na rostlinách objeví plody, slouží jako potrava pro ptáky. Mezi vhodné domácí druhy lze zařadit šeřík, ptačí zob, bezu nebo stálezelený smrk či tis.

  1. Korténová mísa

Zlepšuje mikroklima ochlazováním ovzduší, ale zároveň časem do zahrady přiláká ptactvo, které v horkých dnech zoufale hledá zdroj vody. Nádoba nepotřebuje přípojku na vodu ani čerpadlo. Vodu stačí pravidelně doplňovat a jednou za čas vyměnit. Hlubší mísy lze obohatit o vodní rostliny ve speciálních nádobách. Doplněním (solárního) čerpadla přinesete do zahrady i zvuk padající vody.

6-7. Kamenná dlažba

Lze ji uložit do betonu, do suchého betonu se štěrkovým obsypem nebo nasucho do štěrkového lože. Jako podklad se používá lámaný štěrk, který zajistí stabilitu plochých kamenů. Mezery mezi plotnami pak můžete vysypat jemnou kamennou drtí, která je zafixuje. Dalším řešením je směs zeminy a štěrku. Používá se tehdy, pokud mezi kameny mají růst drobné skalničky a suchomilné bylinky.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora