- Reklama -hobby

Ze starého bytu velký otevřený loft: Nadčasová rekonstrukce s hravým výběrem materiálů a barev

spot_img

Domy a byty ze začátku dvacátého století mají své mouchy a pokud neprošly důkladnou rekonstrukcí, obvykle nevyhovují potřebám dnešních mladých lidí. Podobně na tom byl i stometrový byt v pátém patře domu, který byl postaven v jedné z rezidenčních částí Prahy.

Rekonstrukce z dílny ateliéru B² Architecture jej přeměnila na openspace loft v minimalistickém stylu s geometrickými liniemi a nadčasovými až industriálními materiály. Atmosféru v něm po přeměně dotváří tyrkysová barva. Už při prvním kontaktu s nemovitostí autoři přeměny vnímali silný potenciál, který starý byt v sobě měl.

Přečtěte si také
Díky multifunkčnímu modulu vytěžili z malého bytu maximum
Nic není podstatnější v interiéru, než přirozené světlo, a to prostoru nechybělo. Jižně orientovaná okna zajišťují velmi dobré denní světlo a příjemnou atmosféru v celém bytě.

Otevřený loft s retro a industriálními prvky prosklenou ložnicí
Otevřený prostor bytu má 80 metrů čtverečních a zahrnuje všechny funkce od vaření, jídelny, obývacího pokoje až po pracovnu.

Jediný samostatný pokoj je ložnice
Dispozice bytu byla původně klasická, řešená jako 2+1 s dlouhou vstupní halou, která blokovala využití velké části bytu. Základní změnou bylo odstranění příček, díky čemuž vznikl otevřený loft s prosklenou příčkou do ložnice. Soukromí v ložnici zajišťuje sametový závěs. Na ložnici navazuje šatna a hygienické zázemí.

Tyrkysový závěs do obývacího pokoje s dubovými parketami a černobílou kuchyní

Otevřený prostor spojuje všechny funkce
Otevřený prostor bytu má 80 metrů čtverečních a zahrnuje všechny funkce od vaření, jídelny, obývacího pokoje až po pracovnu. Jednotlivé funkční zóny jsou rozděleny barvami a materiály. Zatímco ložnice je tyrkysovou kostkou, hlavní prostor je převážně monochromatický v kombinaci s dubovými parketami a dalšími dřevěnými prvky.

Původní zeď jako umělecké dílo
„Součástí našeho konceptu byla práce se základními, nadčasovými až industriálními materiály. Jednu z původních zdí se všemi malbami jsme zachovali a zarámovali jako umělecké dílo do nové omítky. Ve vstupu a v koupelně je na podlaze světle šedá penízková guma, topení je z žebrových trubek.

Otevřený loft s retro a industriálními prvky prosklenou ložnicí
Základní změnou bylo odstranění příček, díky čemuž vznikl otevřený loft s prosklenou příčkou do ložnice.

V koupelně naleznete bílý keramický obklad v obdélníkovém formátu, který byl oblíbený v první polovině 20. století, ukládaný vertikálně. Podařilo se nám zachovat a zrestaurovat nejen původní dubové parkety, ale také všechny židle z poloviny století, které jsou české výroby a v bytě zůstaly ze starých časů,“ popisuje přeměny bytu a použité materiály architekta Barbara Bencova.

Příčky, barvy, materiály
Je zajímavé, čeho všeho lze dosáhnout promyšlenou změnou dispozice. Tento projekt ukázal, že ze standardního bytu lze vytvořit téměř loftový prostor, který vyhovuje modernímu životnímu stylu domácích. Kromě změny dispozice, včetně odstranění příček při přeměně, sehrály velmi důležitou roli materiály a barvy. Kombinace českého nábytku z poloviny minulého století se současným designem a nábytkem vyrobeným na míru dotváří atmosféru bytu s tyrkysovým akcentem.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora