- Reklama -hobby

Nyní je nejlepší čas k naplánování zahrady. Poradíme vám, jak při tom postupovat

spot_img

Začínáte s vlastní zahrádkou? Nebo se vám v loňském roce nedařilo? Měli jste moc jednoho druhu plodin a ostatní vám chyběli? Začátek nového roku je vynikající čas na plánování zahrady na další období. Proč teď? Protože si velmi dobře pamatujeme naše loňské úspěchy i chyby a máme plány, co bychom v příští sezóně chtěli vyzkoušet a vylepšit. Nabízíme vám tři jednoduché tipy, které vám pomohou už nyní plánovat krásnou a úrodnou zahradu pro rok 2022.

Vše si zapisujte
Jedna věc je říci si, že byste chtěli vyzkoušet to či ono, pěstovat víc rajčat nebo bylinek či vyzkoušet jinou odrůdu papriky. Avšak až tehdy, když si sednete a vše zapíšete, uvidíte, kolik změn chcete provést. Umíte si je přehledně načasovat, abyste na jaře byli bez stresu a zápisy zároveň fungují jako skvělá motivace.

Díky takovému plánování si snadno do budoucna zapamatujete, co fungovalo dobře v uplynulé sezóně – co ne – a co chcete vyzkoušet jinak. Ideální je průběžně zapisovat si úspěchy i selhání, ale na to obvykle během sezóny nemáte moc času, tak to dohněte teď. Když budete dělat takový záznamník každý jeden rok, uvidíte všechny pokroky.

Střídejte místa pěstování plodin
Střídání plodin na zahradě (a to iv malých zahrádkách) je velmi důležité z několika důvodů. Pokud budete pěstovat rajčata na stejném místě, nemůžete očekávat stále stejné výsledky. Různé rostliny potřebují různé živiny – budete-li pěstovat stejné plodiny na stejném místě, půda začne tyto živiny ztrácet.

Kromě toho – výsadba týchž rostlin na stejném místě je otevřenou pozvánkou k šíření chorob přenášených půdou, které mohou způsobit zkázu zahradním rostlinám. Ujistěte se, že jste si naplánovali pěstování rostlin na jiných místech než v uplynulé sezóně. A ještě lépe – nakreslete si to do plánu.

Vyberte rostlinám to nejlepší místo podle jejich potřeb
Další neocenitelná výhoda plánování. Již předem víte, kde budou vaše rostliny umístěny, kde budou růst a pořád je čas na změny. Přehodnoťte nároky jednotlivých druhů plodin na pěstování, živiny, slunce, vodu. Například, rajčata a paprika potřebují spoustu slunce. Nestačí jen umístit je na slunné místo.

Třeba vědět, že čím více prostoru mezi těmito rostlinami necháte – tím více světla, vzduchu a deště se k nim dostane. Díky tomu budou rostliny zdravé a jejich plody budou lépe dozrávat. Plodiny, kterým nevadí chladnější počasí – jako jsou okurky a salát – ocení umístění ve stinných částech zahrady – nebo v oblastech, kde jiné rychle a vysoce rostoucí rostliny poskytnou stín.

Máte kontejnerovou zahrádku?
Střídání rostlin je rovněž důležité i při pěstování v kontejnerech nebo na vyvýšených záhonech. Doplňte vyčerpanou půdu čerstvým kompostem a naplánujte si výsadbu nebo výsev jiných plodin, než jste v té nádobě či záhonu pěstovali v uplynulé sezóně. A nezapomínejte, existují chytré aplikace, které nám v plánování zahrady pomohou a připomenou jednotlivé úkoly ve správný čas!

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora