- Reklama -hobby

Jak navodit útulnou atmosféru v ložnici pomocí vhodného osvětlení

spot_img

Ložnice je nejintimnější místnost ve vašem bytě, proto si zaslouží různá osvětlení, pro navození správné atmosféry. Jaké osvětlení do ložnice vybrat?

Světlo v ložnici je důležité

Ložnice je prostor, ve kterém trávíme velkou část dne. Vlastně noci. Během dne se sem chodíme převlékat, odpočívat, číst, někdo i pracovat. Každá ložnice by proto měla nabízet pohodlí a relax. Často se zde nachází kromě postele i noční stolky, komoda, šatní skříň, křeslo. S tímto zařízením se pojí také osvětlení. Jedině to dodá ložnici jako celku i jednotlivým zónám jedinečnou atmosféru.

V ložnici byste neměli spoléhat pouze na stropní osvětlení a lampičky na nočních stolcích. Rozhodně byste neměli zapomínat na další osvětlení, které osvětlí místnost podle nálady. Světlo by rozhodně nemělo oslňovat a být nepříjemné. Věnujte tedy velkou pozornost správným žárovkám. V ložnici by si oči měly odpočinout. Studené světelný tok proto umístěte spíše do skříní než do stojací lampy v rohu pokoje. 

Při výběru osvětlení berte v potaz velikost místnosti. Centrální (stropní) osvětlení by mělo mít silný světelný tok na osvětlení celého pokoje. Nástěnné lampy tvoří krásnou atmosféru a zvýrazní například fotografie, malby, apod. Tato přídavná světla mohou i opticky oddělit prostor do zón. Není výjimkou, že je v ložnici často i pracovní stůl nebo šicí koutek. Vybrat správné osvětlení do ložnice můžete například na Světla24.

Pracovní osvětlení

V ložnici také děláme mnoho činností, které vyžadují důkladné osvětlení. Může jít o četbu, práci, nanášení make-upu. V prostoru, kde budete pracovat, zvažte navrstvení celkového osvětlení pomocí úkolových světel. Vhodné jsou kombinace stolních lampiček u postele, nízké závěsné lustry po obou stranách postele, svícny, nástěnná úkolová světla po obou stranách čela postele nebo jiné směrové osvětlení umístěné nad ním.

Praktické jsou stmívače

Stmívače přidají do místnosti další rozměr. Ze své podstaty jsou multifunkční. Umí vyhovět více potřebám osvětlení, od slabého osvětlení až po plný jas. Při maximálním jasu se stmívač hodí pro celkové osvětlení, zatímco při nižším nastavení funkce umožňuje nastavení nálady.

Osvětlení nočního stolku a šatníku

Osvětlení nočního stolu a šatníku nazýváme funkční. Pro večerní čtení v posteli použijte stolní noční lampy. Nejlépe ty, které mohou směr světla do určité míry nastavit. To abyste se nemuseli s knihou nastavovat ke světlu, ale naopak. Zároveň by takové světlo nemělo být příliš silné, nebo by jeho intenzita měla být nastavitelná. To pro případ, že by vaše polovička chtěla už spát.

Dalším funkčním světlem můžete použít LED panely, s nižší intenzitou světla nebo bodová světla zabudovaná do sníženého sádrokartonového stropu. V šatních skříních doporučujeme použít zdroj, senzor na pohyb nebo na otevírání dveří skříně. Takové osvětlení najdete například v Asku. Uplatnit nyní můžete Asko slevový kupon.

Dekorační osvětlení

Dekorační osvětlení vytvoří přítmí a je vhodné při večerním odpočívání. Toto osvětlení se dá použít i jako orientační světlo pro orientaci v prostoru. Umístěte je například pod postel nebo kolem rámu postele, pro podsvícení skříně, komody, apod. RGB LED pásky se dají také barevně upravit dle aktuální nálady. Krásnou atmosféru navodí i stojací lampa, třeba u relaxačního křesla. Vhodné jsou stmívatelné kousky.

Ovládání světel nejen vypínačem

Především v ložnici je ovládání světel důležité. Nikomu se nechce vstávat, když si zrovna hezky lehl. Při zařízení ložnice myslete na:

  • Nezávislé ovládání každé osvětlovací zóny.
  • Vypínač na hlavní osvětlení si dejte i vedle postele. Nebudete muset pro vypnutí vstát z postele.
  • Pro hlavní svítidla zvolte stmívač, pokud nemáte jiná svítidla pro večerní přítmí.
  • Vybírejte světla s dálkovým ovládáním nebo přes mobilní aplikaci.

Barva světla a CRI

Oddechová místnost, jako je ložnice, potřebuje teplé odstíny světla. Volte buď teplou bílou nebo neutrální bílou. To platí pro všechna osvětlení v místnosti.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora