- Reklama -hobby

Už máte zazimovanou zahradu? Inspirujte se těmito radami

spot_img

Každý rok i tento je na podzim důležitá příprava vaší zahrady na zimu. Proč ji nepodcenit a jak vlastně na to? Ukážeme vám několik rad, díky kterým pokvete vaše zahrada i v příštím roce. Zaměříme se i na zahradní nábytek, jehož přípravu na zimu byste také neměli podcenit. A v neposlední řadě se podíváme i na přípravu na Vánoce.

Zazimování zahrady

Jistě jste se už někdy zeptali, proč je zazimování pro zahradu tak důležité. Je to především kvůli tomu, že díky zazimování zahrady se rostliny omladí a bioodpad se uklidí. Díky tomu se vám flora na jaře odmění bohatou úrodou a květiny budou bohatší.

Jaký čas je ideální pro zazimování zahrady? Řekněme, že je to tehdy, kdy máte již sklizeň sesbíranou a sklizenou. Dále by také i listí ze stromů mělo být opadané. Zhruba to vychází na druhou polovinu října.

Zkrátka pokud chcete mít krásnou zahradu i příští rok, nezanedbejte zazimování zahrady. Rostliny, které vysázíte, přežijí zimu a budete se z nich těšit příští rok. Kromě toho budete mít zahradu krásně uklizenou. A nebojte, myslíme i na vaše útulné zahradní posezení, které musí být taktéž zazimované.

Příprava trávníku na zimu

K přípravě trávníku na zimu je nejvhodnější měsíc právě říjen. Nejprve začněte tím, že vyplejete všechny nepotřebné rostlinky, jako jsou jetel, plevel, bodláčí a další. Zkrátka to, co na zahradě mít nechcete.

Po vypletí přejděte ke shrabání napadaného listí a odumřelých částí rostlin. Díky tomu bude tráva i nadále růst. Na jaře pak bude velmi bohatá a bude mít živou zelenou barvu.

A v neposlední řadě nakonec naposledy posekejte váš trávník. A co se shrabaným listím? Určitě ho nepalte. Můžete ho použít buď do kompostu a nebo ho shrabat do rohu vaší zahrady a nechat tak úkryt například pro ježky, kteří pod listím moc rádi přečkají zimu.

Tipy pro pokrokovější pěstitele trávníku

Pro ty, kteří si chtějí s trávníkem ještě více pohrát máme ještě další dvě možnosti. A to je vertikutace a aerifikace. Co to je?

Vertikutací neboli prořezem trávníku docílíte rozrušení povrchu, zajistíte zvýšení přísunu vzduchu, vody, světla, podpoříte kořenový systém a omezíte tvorbu mechů a travní plsti.

Aerifikace je prováděna pro provzdušnění trávníku. Cílem je především zlepšení příjmu vzduchu a vody. Díky tomu pak dochází k regeneraci trávníku, jeho kořenové soustavy a nadzemní části.

Jak na trvalky před zimou

Není dobré nechat trvalky volně růst během zimy. Trvalky totiž hůře snášejí zimu. Měli byste je nechat na podzim zastřihnout. Na jaře se vám pak odmění vysokým květenství a objemným růstem.

Nicméně je zde velmi důležité rozlišit, o jakou rostlinu se jedná, protože každá vyžaduje něco jiného. Hvězdnice, třapatky, zavinutky nechte tak, jak jsou a nic s nimi nedělejte. Oproti nim plamenky a bohyšky je potřeba seříznout až u země. Trvalky, které hůře snášejí zimu přikryjte mulčovací kůrou, případně koňským hnojem.

Skalka

Zde je podstatné průběžně během podzimu odstraňovat napadané listí, větvičky, plody keřů a také odstranit plevel, který zde určitě nechcete. Dále prokypřete půdu a případně nově vysazené rostliny zalijte.

Konečná fáze je pak přikrytí skalky. K tomu použijte jehličnaté větvičky, které ochrání vaše květiny a rostliny před silným a studeným větrem a především před mrazem. Dejte si záležet na místech, kde máte vysázeny citlivější druhy skalniček.

Jezírko, bazén a závlahový systém

Jezírko není potřeba na zimu vypouštět. To jen jednou za dva až tři roky. Pokud máte na jezírku leknín, ten dobře přezimuje při hloubce 80 cm. Pokud máte ale mělčí jezírko, je třeba lekníny vybrat a umístit je do lavoru s vodou do chladnější ale světlé místnosti.

To samé platí i pro vodní hyacinty. Těm by totiž mráz velmi uškodil. Jestliže máte jezírko o hloubce 100 cm, ryby zde zimu přečkají bez újmy. Nicméně nezapomínejte na to, aby měly dostatečný přísun kyslíku, tedy je potřeba rozbíjet ledovou krustu.

Pokud máte kolem jezírka trsy pobřežních rostlin nebo suchá stébla tak je ostříhejte. Snažte se pravidelně čistit hladinu jezírka, vybírejte napadané listí a i větvičky. Vše pro vás bude jednodušší, pokud natáhnete přes jezírko síť.

Co se týče bazénu, zde také platí především vybrání napadaného listí či větviček. V další řadě je určitě důležité zakrýt bazén plachtou. Nebude vám do něj padat listí, ale především zamezíte riziku, že by do něj spadlo zvíře, které by se zde utopilo.

U závlahového systému nejprve odpojte vodu a zbytek systému zbavte vody, která zde zbyla. Odmontujte hadice a postřikovače od závlahy a uchovejte je na suchém místě, nejlépe ve sklepě či v garáži.

A co s růžemi

Záhon s růžemi před zimou prohlédněte, zda nenajdete nějakou chorobu, kterou by růže trpěly. Pokud ano, aplikujte ochranný postřik. Co se týče řezání, můžete zkrátit výhony keříkových růží. Nicméně s důkladnějším řezem pak počkejte na jaro.

Velmi důležité je dodat růžím zeminu, k čemu poslouží zahradnický substrát. Při výběru substrátu dbejte především na kvalitu. Můžete také použít prosetý kompost.

Korunu růží obalte jutovinou a vnitřek vyplňte suchým listím. Nad a pod korunkou důkladně a pevně jutovinu zavažte. Jestliže máte popínavé růže, obalte je chvojím a nebo geotextilií.

Úklid a výzdoba zahradních truhlíků

Myslete také na květináče a truhlíky. Ty určitě vyčistěte a ukliďte. Určitě v nich nenechávejte vlhkou hlínu, ta by totiž mohla zničit truhlíky, především ty dřevěné. Pokud jste v nich měli bylinky či drobnou zeleninu, nezoufejte. I přes zimu můžete pracovat na pěstování potravin i doma.

Nicméně do truhlíků můžete klidně vysadit i rostliny, které snášejí chladné a mrazivé noci v zimě. To může být například vřes, který vám krásně vyzdobí vaše okno.

Okenní truhlíky si můžete také vyzdobit do zimního vánočního stylu. Nemusíte do nich znovu vysazovat rostliny. Stačí zapíchat přírodní materiály například do zeminy, která vám v truhlících zbyla.

Typickou výzdobou truhlíku je pak větší množství jehličin. Můžete zkombinovat borovici s jedlí a nebo se smrkem. Smrk vám vydrží venku za oknem dlouho oproti tomu, když byste ho použili doma, kde by naopak rychle opadal.

Doplňkem může být chvojí, jmelí nebo tis. Krásně vypadají i modřínové větvičky, na kterých ještě zůstaly šišky, dále také větvičky cesmínu a nebo buxus. Barevný nádech tomu všemu dodají bobuloviny, které drží během zimy bobule.

Použijte šípky, kaliny nebo větvičky hlohu. Ty postupně zapíchávejte a aranžujte. Můžete přidat i šišky. Jak na to? Přidělejte na ně drátky, pomocí kterých je zapíchnete do truhlíku či přivážete k větvičce.

Samozřejmě se blíží Vánoce, a tak klidně celou truhlíkovou výzdobu podtrhněte decentními světýlky, které ještě více zvýrazní celkový efekt.

A pokud chcete udělat radost ptactvu, které u nás přezimovává, přidejte jim do truhlíku něco k snědku. Využijte sušené semínkové koule a podobné dobroty, kterými pomůžete ptactvu přečkat zimu. Může to sloužit také jako pěkné krmítko.

Zastřihněte živý plot

V létě, kdy je příliš teplo, živý plot nestříhejte, mohli byste ho nenávratně poškodit. Konec října nebo začátek listopadu je ideální čas k tomu, abyste naposledy zastřihli i váš živý plot. Listí, mulč a nebo větvičky pak můžete použít k pokrytí kořenů.

V průběhu vegetačního období živý plot zbavujte jenom suchých částí. Nikdy živý plot nestříhejte v zimním období, protože by jej mohly poškodit mrazy.

Jak na zazimování zahradního nábytku

Zima se dotýká i vašeho venkovního posezení, tudíž byste ani zde neměli podceňovat přípravu na zimu.

Nábytek z některých materiálů je možné nechat po celou zimu venku a to bez obav. Patří sem ratanový nábytek, hliník a kamenina. V případě ratanu se však podívejte či si zjistěte, zda jde o kvalitnější typ. Prodává se totiž mnoho druhů a ne všechny jsou bezúdržbové, i přes to, že se tak tváří.

Nicméně i přesto, že venkovní nábytek nemusíte stěhovat nutně do garáže či do sklepa, není od věci ho přikrýt. Poslouží vám k tomu venkovní plachta, kterou seženete v jakémkoliv obchodě se zahradními potřebami. Nábytek však také můžete jednoduše přesunout na terasu, kterou máte zastřešenou.

Pokud je váš venkovní nábytek z levného plastu či kovu, určitě ho uskladněte. Nejvíce péče však vyžaduje dřevěný zahradní nábytek, který by se měl uskladněním vyčistit a nechat uschnout, jestliže na něj v posledních dnech pršelo.

Není od věci dřevěný nábytek také jemně přebrousit a napustit vhodným olejem. Zde bohatě postačí dva nátěry. Dbejte na to, aby se k nábytku ze dřeva nedostala vlhkost, ale zároveň, aby k němu proudil vzduch.

Nejlepší je umístit ho do garáže či zahradního domku, kde je zajištěn chladnější vzduch. Jestliže však nemáte tuto možnost, můžete ho nechat stát pod střechou, kde na něj nebude pršet či sněžit. Pro jistotu ho ještě můžete překrýt přístřeškem z plachtoviny.

Vánoční výzdoba na zahradě

Jistě se vám začaly pomalu honit hlavou nápady na vánoční výzdobu, a to jak uvnitř, tak i venku. Jednou z oblíbených činností je vánoční výzdoba zahrady. Můžete tak proměnit malý kousek zeleně ve sváteční říši divů, kterou si užijete spolu s celou rodinou a přáteli.

Jedním z nejjednodušších a nejefektivnějších způsobů, jak vyzdobit zahradu na Vánoce, je převléknout ji do několika pohádkových světýlek. Můžete je zavěsit na stromy, keře, ploty a jakékoliv jiné stavby na zahradě.

Dalším skvělým způsobem, jak vánočně vyzdobit zahradu, je zavěsit na stromy nějaké ozdoby, které si buď koupíte a nebo si je můžete vyrobit sami.

Pokud to chcete trošku přehnat, můžete si na zahradě postavit i malý betlém. Právě ten odráží pravý význam Vánoc, takže proč ne. Nicméně se ale vyvarujte divokým barevným světýlkům, které blikají jako o závod a dále také kýčům. Dejte na jednoduchost.

Vánoční hvězda

Spousta z nás ji zkrátka musí mít doma, nejlépe na okně, aby byla krásně vidět. Ovšem ne vždy vydrží. O čem je řeč? O vánoční hvězdě. A jak teda na ni?

Pryšec nádherný má kořeny v Mexiku, a tak právě kvůli svému původu má rád teplo a nesnáší zimu nebo průvan. Proto hvězdu kupujte vždy a pouze v kamenných obchodech a nechte si ji zabalit. Díky tomu vám neofoukne.

Jakmile ji přinesete domů, nechte ji zabalenou ještě zhruba 20 minut. Pryšec je opravdu náchylný k nastydnutí, a tak je třeba ho tomu vyvarovat. Po zmíněné době ho vybalte.

Vánoční hvězdě nedělají dobře teplotní šoky, buďte tedy velmi opatrní. Jestliže ji chcete mít u okna, neotevírejte na ni a raději ji po dobu větrání umístěte na jiné místo. Dále by také neměla stát na přímém slunci.

Co se týče zalévání, vždy ji zalévejte ideálně vodou, která je odstátá a o pokojové teplotě. Vánoční hvězda by měla být vlhká, nikoliv přelitá a také by neměla mít vodu v podmisce.

Tipy na závěr

Nakonec pro vás máme několik shrnutých jednoduchých tipů, které vám pomůžou či zpříjemní celkovou přípravu zahrady na zimu.

  1. Okrasné trávy před zimou není potřeba seřezávat, naopak jim velmi dobře prospěje svázat je dohromady. Díky tomu se pod tíhou sněhu nepoškodí a nepoláme je ani silný vítr.
  1. Ovocné i okrasné stromky ochraňte před nájezdy hladové zvěře. Jestliže máte zahradu v dosahu lesní zvěře, kmeny stromků omotejte pletivem. Díky tomu zabráníte jejich poškození.
  1. Výhodou vyvýšených záhonů je především to, že je nemusíte nikam stěhovat, respektive ani nemůžete. Avšak ani u nich nezapomeňte na zazimování, a tedy přikrytí záhonu pomocí větviček.
  1. Pokud je slunečné a teplejší počasí, máte nejspíše jednu z posledních možností vysadit cibule tulipánů. Vysadit můžete případně jiné cibuloviny kvetoucích na jaře.
  1. Skalničky je vhodné na zimu zakrýt chvojím.
  1. U keřových růží zkraťte pouze vršky a staré dřevo, protože čím méně je na podzim zastříháte, tím méně budou v zimě choulostivé.
  1. Jestliže začne mrznout, na trávník už nevstupujte.
  1. Dřeviny již před příchodem zimy nestříhejte.

Do akce zazimování zahrady zapojte celou rodinu, bude to zábava. Spojíte tak příjemné s užitečným, a navíc to bude vhodná pohybová aktivita pro děti, místo toho, aby odpočívaly u televize. Tak hurá do toho.

Daniela Vaková, obsahový a SEO specialista















- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora