- Reklama -hobby

Materiál vzácnější než zlato a diamanty: Vydejte se s námi na cestu za slonovinou

spot_img

Slonovina je nesmírně krásná a také cenná. Na konci loňského roku už díky neutuchající poptávce dokonce vykazovala větší cenu než zlato. V současnosti bývá po této stránce slonovina dokonce přirovnávána k diamantům. Jde však o význam především kulturně konstruovaný, samotná hodnota jak diamantů, tak i slonoviny je paradoxně poměrně malá.

Tento materiál je považován za vysoce luxusní materiál napříč kulturami a kontinenty. Arfefakty z něj vyrobené byly nalezeny nejen v Evropě, ale i v Africe a Asii. Což je důkazem, jak intenzivně je obchod je slonovinou napříč světem rozšířen. Populární byl hlavně v období od 15. do 19. století.

Coby alternativa slonoviny se používají také zuby řady jiných zvířat. Slonovinu ze slonů lze rozeznat podle tzv. Schregerových linií. Tyto linie jsou patrny na řezu a odborník je podle nich schopen dokonce určit i druh slona, z něhož surovina pochází.

Slonovina je tak materiálem, který nepřestává lidstvo fascinovat. Šperky, figurky, nádoby, ale také hudební nástroje nebo zbraně, to je jen krátký výčet předmětů, které se člověk naučil z unikátního přírodního daru vytvářet. Zaujaly šperky z něj i vás? Seznamte se s nimi blíže.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora