- Reklama -hobby

Nejlepší zvyky úspěšných zahrádkářů. Děláte je i vy?

spot_img

Víte, co má největší vliv na vaši úrodu a zdraví pěstovaných plodin? Nejsou to žádné velké věci. Jsou to právě maličkosti, které děláte pravidelně. Úspěšní zahrádkáři dělají každý den několik jednoduchých úkonů. Které k nim patří a proč si z nich udělat zvyk?

Každodenní pozorování zahrady vám pomůže zachytit problémy, když jsou ještě malé a snadno řešitelné. Předcházení problémům je důležitým krokem, pokud chcete, aby vaše zahrada byla zdravá a produktivní (a také při zvládání škůdců a chorob). Zkušení zahrádkáři vědí, že když budou dělat těchto 6 úkolů každý den, vybudují si zvyk, který vede ke krásné úrodě.

  1. Věnujte pozornost zavlažování

Většinu problémů na zahradě lze připsat nesprávnému zalévání. Pozorování je klíčové. Tak zjistíte, jestli jste splnili potřeby zavlažování rostlin. Monitorování zavlažování je pravděpodobně nejdůležitějším každodenním úkolem na zahradě. Čeho si všímat?

Máte-li automatický zavlažovací systém, buďte na zahradě, když je aktivní. Zkontrolujte, zda funguje jak má, zda nejsou poškozeny časovače, vybité baterie a nefunkční další části.
Zkontrolujte vlhkost v půdě ve vyvýšených záhonech a v nádobách. Zeminu jemně překopejte, abyste zjistili, zda je půda vlhká i do hloubky, nebo použijte vlhkoměr, abyste věděli, zda je zapotřebí další zalévání.
Všímejte si příznaků rostlin, které potřebují vodu – žloutnutí, suché listy na spodní části rostliny nebo povadlé listy.
Zkontrolujte příznaky nadměrného zalévání – zvadlé rostliny, přičemž půda je mokrá, hnědé či žluté padající listy, odpadávající nový výrůstek, poddajná rostlina, slizké nebo páchnoucí kořeny (hniloba kořenů).

  1. Pravidelně prořezávejte rostliny

Když se ráno vyberete ke kontrole do zahrady, vezměte si s sebou i nůžky. Každodenní prořezávání, odstraňování suchých či nemocných částí a udržování rostlin v dobré kondici řezem je velmi důležitý úkon. Rostliny jsou zdravější a šťastnější.

Odstraňte mrtvé nebo odumírající listy.
Odstřihněte nadbytečné výhonky z rostlin rajčat.
Odstraňte odumřelé květiny okrasných rostlin, abyste podpořili další kvetení.
Pravidelně sbírejte bylinky, abyste podpořili další růst a zabránili kvetení.

  1. Hledejte škůdce

Jeden nebo dva škůdci jsou snáze zvládnutelní než celé generace. Každodenní pozorování pomáhá udržet škůdce pod kontrolou. Pár mšic nebo zmačkaných listů není důvodem k poplachu. Pokud o problému víte, můžete jej sledovat a v případě potřeby jednat. Všímejte si:

Díry na listech rostlin. Zkontrolujte, zda na spodní straně listů nejsou housenky, červi, larvy.
Zkontrolujte spodní strany listů, zda se na nich nenacházejí škůdci a jejich vajíčka.
Monitorujte nové sazenice.
Zjistěte, jak vypadají různá stadia užitečného hmyzu, abyste nelikvidovali pomocníky.

  1. Všímejte si nemoci a zasáhněte včas

Určitě se vyplatí rozpoznat první příznaky chorob rostlin. Dobrým prvním krokem, pokud máte podezření na onemocnění, je odstranění postižených listů. Denní pozorování vám pomůže zjistit, jaké další kroky byste měli učinit. Zachycení problémů na začátku pomáhá udržet je pod kontrolou a zabraňuje šíření pliagy do zbytku zahrady.

  1. Pozorujte nový růst a květiny

Ze všech úkolů, které každý den děláte na zahradě, patří právě tato k nejoblíbenějším. Je radost všímat si zdravého růstu a kvetení rostlin. Čeho je třeba si všímat?

Zkontrolujte, zda rostlina nepotřebuje oporu, aby se nezlomila.
Pěstujete květiny, které potřebují ruční opylování? Ráno je na to nejlepší čas.

  1. Sbírejte průběžně, ne nárazově

V době sklizně se každý den vydejte do zahrady s košíkem na úrodu. Co je třeba vědět o správném sběru?

Chuť rostlin je nejlepší, když se sklízejí ráno.
Nečekejte se sklizní příliš dlouho. Zeleninu sklízíme, když je mladá a jemná, tehdy má nejlepší chuť.
Sklizeň plodin podporuje větší produkci. Pokud ponecháte na rostlině zralé plody, další produkce se snižuje a podporuje to množení škůdců a chorob.
Všímejte si, které plodiny je třeba chránit před ptáky a jinými zvěřemi.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora