- Reklama -hobby

Osm rostlin, které nepotřebují půdu. Daří se jim i ve vodě!

spot_img

Je všeobecně známo, že rostliny potřebují k přežití tři věci: světlo, vodu a pěstební médium. Třetí složka, tedy pěstitelské médium je široká kategorie, která může zahrnovat půdu, rašelinový mech, hliněné kamínky a dokonce jen vodu. Pěstování rostlin výlučně ve vodě je možné, splníte-li několik jednoduchých požadavků a vyberete ty správné rostliny.

Podobně jako při pěstování rostlin v květináčích nebo venku i rostliny pěstované ve vodě potřebují dostatek světla. Světlo je nezbytné pro fotosyntézu a bez správného množství světla rostlina nebude prosperovat.

Jak vybrat nádobu na pěstování rostlin ve vodě?

K pěstování rostlin ve vodě funguje dobře jakákoli vodotěsná nádoba. Skleněné nádoby jsou nejen snadno dostupné, ale přes ně pěkně vidět, jak rostou kořeny. Na druhé straně jsou náchylnější k růstu řas. Jedním ze způsobů, jak se tomu vyhnout, je použít neprůhlednou nádobu (plast, sklo nebo keramiku). Neprůhledná nádoba nezabrání růstu řas, ale zpomalí jej. Vyplatí se také do vody přidat trochu práškového dřevěného uhlí nebo několik malých kousků dřevěného uhlí – zpomaluje růst řas ve vodě. Nepoužívejte však kovové nádoby. Kov koroduje a některé kovy reagují s rostlinnými hnojivy.

Jak často hnojit pokojové rostliny pěstované ve vodě?

Přestože rostliny snadno zakoření v obyčejné vodě, později budou potřebovat výživu. Rostliny pěstované ve vodě obvykle vyžadují méně silné hnojivo než ty, které rostou v půdě. Obecně se používá hnojivo rozpustné ve vodě zředěné dvou- až čtyřnásobně více než při použití na v půdě pěstované rostliny.

Jezírka a vodní nádrže, příjemné zpestření vaší zahrady
Jaká je správná voda pro pokojové rostliny pěstované ve vodě?

K dosažení nejlepších výsledků použijte vodu z vodovodu, kterou necháte přes noc odstát při pokojové teplotě. Většina rostlin potřebuje vyměnit vodu pouze jednou za měsíc, ale to závisí na typu nádoby, rostliny a množství slunečního záření. Doplňujte odstátou vodu jednou týdně a úplně ji vyměňte, když začne vypadat zakalená.

Rostliny, které mohou růst ve vodě

Jak pěstovat bazalku ve vodě

Každá bylina s měkkými stonky přežije ve vodě. Nejlepší je dát do vody rostlinu se seříznutou tvrdou částí stonku. Vezměte řízek ze zralé, zdravé rostliny a umístěte jej do vody na slunné místo.

Bambus štěstí

Tato rostlina se téměř výlučně prodává v nádobě s vodou. Stonky bambusu drží na místě kamínky. Vše, co musíte udělat, je přidat dostatek vody, aby byly kořeny zakryty. Nepotřebuje speciální výživu, ale jednou za měsíc bambus ocení velmi zředěné hnojivo.

Potosovec zlatý (Pothos)

Tato lehce pěstitelná pokojová rostlina vesele roste i v samotné vodě. Produkuje spoustu auxinu, hormonu, který reguluje jeho růst a pomáhá stimulovat růst kořenů. Je to plazivá rostlina, která vytváří také vzdušné kořeny. Podobně lze pěstovat i břečťan popínavý.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora